Samodzielne dekorowanie wnętrza za pomocą dekoracji ze starych drewnianych belek

Mając na myśli samodzielną aranżację wnętrza, możliwe jest stworzenie realistycznej dekoracji wnętrza w domu za pomocą konstrukcji drewnianej. Odbywa się to poprzez przymocowanie starych drewnianych belek do istniejącej ściany lub do zbudowanej w tym celu przegrody. Marzenie o posiadaniu pięknej dekoracji ze starych drewnianych belek, która wyjątkowo dobrze sprawdza się w pomieszczeniach w stylu rustykalnym i skandynawskim, może więc stać się rzeczywistością nawet w wynajętym mieszkaniu, ponieważ łatwo jest potem zmienić styl.

O dekorowaniu mieszkania starymi belkami

Aby prawie nie było widać, że belki zostały umieszczone przy ścianie, muszą one sięgać do sufitu. Takie zastosowanie coraz częściej ma miejsce w stylu rustykalnym. Czym on jest i czym się charakteryzuje? Sprawdź więcej o stylu rustykalnym na www.arrange.pl. Dlatego konieczne jest wykonanie dokładnych pomiarów (z dokładnością do milimetra). W tym celu należy zmierzyć wysokość sufitu w kilku miejscach i przenieść jej wymiary na belki. Aby iluzja była doskonała, belki muszą również pokrywać całą szerokość (fragmentu) ściany.

Teraz trzeba ustalić wymiary i ustawienie dekoracji. W tym przypadku najlepiej użyć uniwersalnego kątownika uniwersalnego. Narzędzie to ułatwia przenoszenie kątów na stare belki drewniane. Ułatwia to również umieszczenie kołków pod kątem prostym. Z zasady narożniki tego typu konstrukcji drewnianej montowane są pod kątem 45°.

Przygotowanie belek

Do cięcia belek można wykorzystać piłę ręczną lub, jeśli chcemy ułatwić sobie pracę, użyć elektrycznej piły o odpowiedniej głębokości cięcia. Niezależnie od tego, które narzędzie wybierzemy, zawsze ustawiajmy ostrze po zewnętrznej stronie znaku, ponieważ grubość znaku powoduje straty podczas cięcia. Po przycięciu wszystkich belek należy przeszlifować krawędzie klockiem szlifierskim i pokryć drewno bejcą. Bejca stanowi skuteczną ochronę przed wilgocią, żółknięciem i zabrudzeniami. Można swobodnie wybierać pomiędzy bejcą transparentną a kolorową. Ostateczny kolor pojawi się po wyschnięciu. Bejcę należy nakładać zgodnie z kierunkiem usłojenia drewna.

Teraz należy wywiercić otwory pod kołki rozporowe, aby można je było później przymocować do ściany, Otwory należy wywiercić w jednej trzeciej górnej części konstrukcji nośnej dekoracji, najlepiej pośrodku, między górną belką poprzeczną a punktami początkowymi.

Zaznaczyć na ścianie otwory, zagruntować je i włożyć odpowiednie kołki.
Można użyć również wiertła kształtowego do sfazowania otworów po widocznej stronie belek.

Do łączenia poszczególnych części, w zależności od miejsca, należy stosować połączenia płaskie, takie jak blacha, trójniki lub wsporniki. Na koniec dokręć śruby za pomocą śrubokręta,

Ostatni krok wymaga nieco siły. Gdy już zmontujemy wszystkie drewniane elementy, należy docisnąć dekorację z belek do ściany. Następnie ustawić ją tak, aby otwory w belkach były wyrównane z otworami w ścianie.

Dekorowanie starymi drewnianymi belkami

Dekorację ze starych drewnianych belek można instalować samodzielnie, ale bezpieczniej i łatwiej jest przymocować ją do ściany przy pomocy dwóch osób.

Umieść wkręty w otworach wywierconych w kołkach i ustawić kołki pionowo, aż wkręty wejdą w otwory wywiercone w ścianie. Dokręcić śruby, aż będą mocno osadzone w otworach i nie będą się ruszać.

Szczególny urok mają widoczne belki gotowej konstrukcji. W razie potrzeby, wywiercone w drewnie otwory można wypełnić zaślepkami w odpowiednim kolorze, używając specjalnego wypełniacza do drewna lub za pomocą specjalnie wypiłowanych kołków drewnianych, tak aby metal nie był  widoczny.