Przegląd farb

Najlepsze w wybieraniu kolorów, nie tylko farb są niewiasty. Maja wspaniałe wyczucie balansu. Do malowania zawsze lepiej zaangażować ekipę fachowców. Jednak kolor ściany lepiej wybrać samodzielnie. Zmiana kolorystyki nie zawsze jest tak oczywista, jak nadchodząca i kolejna data w kalendarzu. Jeśli ktoś ma z tym problemy, warto przeczytać tych kilka słów, które z pewnością pomogą podjąć decyzje w sprawach technologicznych.

Jeden z ważniejszych punktów − w jakiej technologii może być wykonana farba


Różne rodzaje farb produkowanych przez przemysł i oferowanych przez handel posiada specyficzne preferencje co do zastosowania.
Po pierwsze trzeba się zastanowić jaki rodzaj farby będzie potrzebny danej sytuacji. Mamy do wyboru
− farby akrylowe do ścian
− farby lateksowe
− farby olejne
− farby emulsyjne
− gwasze, czyli farby wodne (jedna ze starszych technologii).


Zasadnicza różnica między pierwszymi dwoma pozycjami z listy jest ulotna i niezauważalna gołym okiem. Zawiera się w składzie produktów. A dokładnie w proporcjach zastosowanych składników. To, co spaja farbę po zastygnięciu, to żywica poliakrylowa. Jedno jest pewne, woda nie może pokonać zestalonej powierzchni farby lateksowej lub akrylowej.

Do jakich pomieszczeń?


Nie każda farba nadaje się do wszystkich pomieszczeń. Nie ma uniwersalnego wyrobu, który spełni wszystkie założenia wstępne. Niektóre z gatunków farb można stosować na ściany wyłącznie w pomieszczeniach suchych. Do ścian w pomieszczeniach o wysokim stężeniu pary wodnej lepiej zastosować farby do ścian zmywalne. Nie podlegają penetracji przez wodę w każdej postaci. Należy jedynie zadbać, by powłoka farby nie miała pęknięć.

Fakturowanie nawierzchni


Wrażenia wizualne, to jedne z ważniejszych bodźców. Powierzchnia pomalowanej ściany może być wykończona z połyskiem lub być pozostawiona matowa.
− farby błyszczące wzmagają bodźce wzrokowe i dzięki temu mają o wiele bardziej nasycone kolory. Zatem nadają się do pomieszczeń o mniejszej intensywności naświetlenia naturalnego.
− farby matowe zaś idealnie pokrywają defekty struktury wykończeniowej ścian. Mogą zniwelować niewielkie nierówności.