Przydomowa drewutnia – co warto wiedzieć o składowaniu drewna?

W wielu domach jednorodzinnych kominek stanowi ważne źródło ciepła. A skoro właściciele zużywają pokaźne ilości drewna, powinni zastanowić się nad funkcjonalnym i estetycznym miejscem do jego przechowywania. Przede wszystkim musi być ono zadaszone, aby drewno nie mokło podczas opadów, i przewiewne (dobra wentylacja zapobiega butwieniu nie do końca wysuszonego opału). Najlepszym rozwiązaniem będzie więc postawienie drewutni w pobliżu domu, na przykład przy jednej ze ścian budynku lub garażu, ale nie od północnej strony, gdzie dochodzi najmniej promieni słonecznych. Pamiętajmy również o tym, że drewno nie może być mokre, bowiem spowoduje wówczas zawilgocenie ściany domu.

Należy wiedzieć, że drewno do rozpalenia ognia w kominku musi być suche, w przeciwnym razie rozpalenie go będzie bardzo trudne. Najlepiej zatem przechowywać je w szopie lub drewutni, nigdy pod gołym niebem. Pomieszczenie do składowania drewna powinno mieć także bardzo dobrą wentylację, aby opał lepiej sechł. Pamiętajmy również o tym, że rozpalenie ognia rozpoczynamy małymi szczapami, a dopiero gdy płomień rozpali się na dobre, możemy dorzucać większe kawałki. Warto wiedzieć, że drewno z drzew iglastych nie nadaje się do palenia w kominku. I to niezależnie od tego, jak długo było sezonowane. Zawiera ono bowiem żywicę, która parując, osadza się na szybie wentylacyjnym oraz w kominie.

Poznajmy takie oto dodatkowe sposoby składowania drewna:

1). W wolno stojącej pergoli – jest to dobre rozwiązanie, bowiem taka konstrukcja jest zadaszona i przewiewna. Taka ażurowa szopa nie zajmuje wiele miejsca w ogrodzie i jej wybudowanie nie wymaga dużych nakładów finansowych. Warto jednak zadbać o to, aby składzik na opał miał podłogę oddzielającą drewno od gruntu. Najtaniej możemy ją zrobić z europalet lub skrzyń.
2). Pod folią – jeśli mamy bardzo dużo drewna, a jednocześnie nie dysponujemy odpowiednim miejscem do jego przechowania, możemy składować je pod folią. Pamiętajmy jednak o tym, aby podczas pogodnych dni ściągać płachtę, dzięki czemu słońce i wiatr będą suszyć opał, a kiedy przewidziane są opady, opuszczać folię jak najniżej. Tak przechowywane drewno przed użyciem wymaga dodatkowego sezonowania w przewiewnej szopie lub w salonie.
3). Pod okapem – drewno do palenia w kominku możemy też umieścić pod okapem dachu, najlepiej przy południowej ścianie. Dzięki temu drewno będzie schło, a jednocześnie powstanie dekoracyjna i przytulna elewacja domu. Układając drewno przy ścianie, zachowajmy przynajmniej 15-centymetrowy odstęp, aby powietrze mogło swobodnie cyrkulować. Z tego samego względu nie kładźmy też szczap zbyt ściśle. Jeden rządek układajmy wzdłuż, a kolejny w poprzek.

W jaki sposób układać drewno?

Drewno warto porąbać na niewielkie szczapy. Pamiętajmy, że im mniejszy kawałek, tym mniejsza powierzchnia do schnięcia. Poza tym łatwiej się zmieści w palenisku kominka. Jeśli na zewnątrz jest ładnie i sucho, nie spieszymy się z układaniem. Porąbane szczapy mogą leżeć 2 dni na słońcu. Szczapy układamy w stosy, korą do góry. Tylko takie składowanie zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza. Porąbanego drewna nigdy nie układamy na gołej ziemi, ponieważ wówczas, zacznie ciągnąć wilgoć z podłoża. Podłóżmy pod nie palety lub legary, aby absolutnie do tego nie dopuścić.

Dodatkowa uwaga – pamiętajmy o tym, że podczas wykonywania takiej czynności jak rąbanie drewna, o wypadek nietrudno. Przede wszystkim musimy mieć szeroki pieniek, który powinien stać na stabilnym podłożu. Siekierę trzymamy w obu rękach, lekko uginając kolana. Drewno rozłupujemy prostymi uderzeniami z góry na dół, celując ostrzem w środek drewna. Jeśli drewno jest bardzo twarde, możemy wówczas sobie pomóc klinami. Wbijamy je w drewno i dopiero potem uderzamy siekierą w klin.